Transit Taşıma

Ülkemiz Avrupa ve Asya´yı birleştirmekte olmasından ötürü, konumu sebebi ile çevre ve komşu ülkelere yapılan transit taşıma alanlarında önemli bir yere sahiptir. Özellikle, Azerbaycan, Amerika, Avrupa ve Uzakdoğudan Türki Cumhuriyetlere, Irak,İran, Afganistan ve Balkanlar’a yapılan taşımalar Türkiye üzerinden geçmektedir. Firmamızın İstanbul´da bulunan ofisleri sayesinde bu alanda hizmetlerimizi sizlere vermekteyiz.

Transit taşıma, bir ülkeden diğerine gönderilen malların yol üzerinde üçüncü ülke sınırları üzerinden geçirilmesidir.  Günümüzde transit taşımacılıkta ana ilke geçiş serbestisidir. Fakat, geçmişte transit geçişten de vergi alınırdı.  Transit taşımacılığı düzenleyen çok taraflı anlaşmaların başında 1959 tarihinde Cenevre’de imzalanan TIR sözleşmesi gelir.  Bu sözleşmeye göre, transit mallar hiçbir vergi, resim, harç ödenmeden üçüncü ülke sınırları arasından taşınabilirler.  Transit taşımacılık uygulamada transit ticaret ile karıştırılabilir.  Örnek olarak, Türkiye’nin Almanya’dan aldığı malları, İran’a satması bir transit ticarettir. Serbest bölgelerdeki ihracatta bir tür transit ihracat sayılabilir.  Fakat, transit taşımacılık sadece bir ülkeden diğerine yapılan ticaretin üçüncü bir ülke üzerinden geçirilmesidir. Bu ülkenin ticaret açısından bir taraf olmadığı durumu ifade eder.

Bu alanda firmamızdan profesyonel destek  ve hizmet almak isteyenler hiç zaman kaybetmeden web sitemizde bulunan numaralarımızı arayabilirler..

Uyarı : Web sitemizde yayınlanan fotoğraf ve tüm yazılar izin alınmadan kullanılamaz.
Bize Ulaşın